פרופ' גבי בן-דור זכה בפרס ע"ש פרופ' מאיר חנין ז"ל

פרופ' גבי בן-דור מהמחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב נבחר כזוכה הראשון בפרס על-שם פרופ' מאיר חנין ז"ל. הפרס לשנת תשס"ב הוענק לו בזכות מחקריו אשר העמיקו את הידע על החזרת גלי הלם ממשטחים והניבו כללים הקובעים את מבנה הגלים המוחזרים.

פרופ' בן-דור קיבל את הפרס במסיבת הקוקטייל שנערכה במלון דן פנורמה בתל-אביב ב- 20 בפברואר 2002, בסיום היום הראשון של הכינוס השנתי ה- 42 לתעופה וחלל. את הפרס העניקה לו רות חנין, אלמנתו של פרופ' חנין ז"ל, שיזמה מפעל זה להנצחת מורשתו של בעלה המנוח. הקרן ע"ש פרופ' מאיר חנין ז"ל תחלק אחת לשנתיים פרס לחוקר ישראלי בגין עבודת מחקר מצטיינת בתחום האווירונאוטיקה והחלל.

בנימוקי הוועדה למתן הפרס נאמר: "מחקריו של פרופ' גבי בן-דור מהווים פריצת דרך בהבנת התהליך של החזרת גלי הלם ממשטחים, וקבעו כללים למבנה הגלים המוחזרים. הניסויים והחישובים הקפדניים שביצע ויזם, הסירו את אי-הוודאויות שליוו את הנושא בגלל אי-היחידות של הפתרון המתמטי. עבודות אלו מובילות לפתרון בעיה שהעסיקה חוקרים רבים וטובים מאז עבודתו החלוצית של מאך".


מימין לשמאל: גב' רות חנין, פרופ' גבי בן-דור, ופרופ' תנחום וולר – דיקן

הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון, במעמד הענקת הפרס.

פרופ' מאיר חנין: מורה נערץ ומדען בעל שיעור קומה

פרופ' מאיר חנין ז"ל, שנפטר לפני כשנתיים, נמנה על האבות המייסדים של הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה בטכניון. במשך שנים רבות הוא היה חבר פעיל באגודה הישראלית למדעי התעופה והחלל, והטביע את חותמו בכישוריו ובמנהיגותו המדעית על כלל הפעילויות בהנדסת האווירונאוטיקה והחלל בארץ.
חנין, בוגר האוניברסיטה בפיסיקה ובמתמטיקה, שירת בשנים 1948-1955 כקצין מחקר בחיל המדע (חמ"ד) של ימי ראשית המדינה, שהיווה את הבסיס לרפא"ל של היום. שם הוא נחשף לאווירודינמיקה העל-קולית, נדבק בחיידק ההנדסה האווירונאוטית, היה לשותף וביצע רבות מהעבודות הראשונות והראשוניות שבוצעו בתחום זה בארץ.
לאחר שסיים את לימודי הדוקטורט – הראשון באווירונאוטיקה בטכניון, בהנחייתו של פרופ' סידני גולדשטיין – הוא הצטרף בשנת 1955 כחבר סגל למחלקה לאווירונאוטיקה של אז בטכניון.
פרופ' חנין תרם בפעילותו המדעית לפיתוח האווירודינמיקה העל-קולית והאווירודינמיקה הלא-תמידית של כנפיים וגופים תונדים. בכך תרם גם משמעותית לאווירואלסטיות, שהחלה להתפתח בשנות השישים. הוא נמנה גם על הראשונים להבין את חשיבותה של האווירודינמיקה לבעיות הקשורות בחדירה בחזרה מהחלל ובביומכניקה.
פרופ' חנין היה בעל גישה מעשית מצוינת. במשך שנים רבות היה מעורב עמוקות בייעוץ ותרם רבות לתעשייה האווירית בראשית ימיה, בתיכונים הראשונים של כלי-הטיס שלה, ולהתפתחות עידן הטילים בארץ. פרסומיו בשטח זה ועבודות התיזה הרבות שהנחה תרמו רבות לידע שלנו בארץ בנושא, ובמיוחד להשכלתם ולהעמדתם של האנשים המובילים בתחום זה בארץ. בנוסף, הוא תרם גם רבות לקידום הפעילות באוויר-חלל בישראל כיועץ לרפא"ל ולחיל האוויר.
פרופ' חנין תרם רבות לניהול הפקולטה להנדסה אווירונאוטית. הוא כיהן כראש המחלקה בשנים 2-1961 ועמד בראש ועדות פקולטיות, וכן היה חבר בוועדות הסנט של הטכניון. הוא הושאל על-ידי הטכניון לכהן כדיקן הפקולטה להנדסה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב עם הקמתה, בשנים 1971-1973. בכך תרם רבות לעיצוב פניה ודרכה של פקולטה זו, הנמנית על המוצלחות שבאוניברסיטת בן-גוריון.
פרופ' חנין היה מורה מעולה ואהוד על הסטודנטים, תרם רבות לעיצוב המסורת של רמת לימודים גבוהה וייחודית במסגרת לימודי המוסמכים. הוא היה מנחה מבוקש, ומסטרנטים ודוקטורנטים רבים סיימו את לימודיהם בהנחייתו.
 

חזרה לעמוד החדשות הראשי

© האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל  www.aerospace.org.il