חברות כבוד באגודה למשה קרת, מנכ"ל התעשייה האווירית

האגודה הישראלית למדעי התעופה והחלל בחרה במשה קרת, מנכ"ל התעשייה האווירית לישראל, כחבר כבוד באגודה. חברות הכבוד הוענקה לו בזכות תרומתו ארוכת השנים לפיתוח וקידום תעשיית התעופה והחלל בישראל. תעודת חברות הכבוד הוענקה למשה קרת על-ידי יו"ר הוועד הארצי של האגודה, דב סער, במסגרת ארוחת הערב החגיגית שהתקיימה במלון דן פנורמה בתל-אביב ב-19 בפברואר, בסיום היום הראשון של הכינוס הישראלי השנתי ה-43 לתעופה וחלל.

משה קרת, יליד ישראל (1934), החל את עבודתו בתע"א כמכונאי מטוסים בשנת 1955. לאחר שנה יצא ללימודים בטכניון, ועם סיום לימודיו בהנדסת מכונות חזר בשנת 1959 לעבוד בחברה. בסוף שנות ה-60' היה אחראי לייצורם של מטוסי הנשר, בתפקידו כראש אגף ההרכבה. בשנת 1974 מונה לסמנכ"ל וממונה על ניהול תוכנית הכפיר בחברה. בשנת 1977 מונה לסמנכ"ל לשיווק מטוסים ומערכות מוטסות, ומ-1982 היה הסמנכ"ל לשיווק כל מוצרי החברה. ב-1983 נתמנה למשנה למנכ"ל, כאשר בתחומי אחריותו השיווק, המחקר והפיתוח, והפיתוח העסקי.

קרת מכהן כמנכ"ל התעשייה האווירית לישראל מאז יוני 1985. בראשית תקופת כהונתו כמנכ"ל קידם את פיתוח מטוס הלביא ואת טיסות הניסוי המוצלחות של אבות-הטיפוס. בעקבות ביטול הפרויקט בשנת 1987 והצורך בפיטורי אלפי עובדים, הוביל קרת שינויים מרחיקי-לכת בחברה בתחום הטכנולוגי-עסקי, בתחום הארגוני ובתחום המכירות. קרת הוביל את התע"א בתקופה של משבר עולמי בתחום התעופה וקיצוצים בתקציבי הביטחון בין השנים 1996-1992, שבהן חל צמצום דרסטי נוסף במספר העובדים בחברה. עם היציאה מן השפל העולמי, החל גם בתע"א תהליך של צמיחה וגידול בהזמנות.

בתקופת כהונתו של קרת כמנכ"ל הוכפל מחזור המכירות השנתי של התע"א - מהיקף של כמיליארד דולר בשנת 1985/86, למכירות של 2.18 מיליארד דולר בשנת 2000, מתוכן 1.7 מיליארד דולר לייצוא.

קרת זכה בשנת 1975 בפרס ביטחון ישראל ובפרס קפלן על חלקו בייצור הכפיר. ב-1990 הוענק לו פרס התעשייה על תרומתו להתאוששות התע"א לאחר ביטול פרויקט הלביא. ביוני 2000 קיבל קרת תואר דוקטור כבוד מן הטכניון. כמו-כן זכה בעיטורי "זר דפנה" מטעם שבועון התעופה האמריקני "אוויאיישן וויק" ובפרס תעשיית התעופה מטעם שבועון התעופה הבריטי "פלייט אינטרנשיונל".

יו"ר וועד האגודה, דב סער (מימין) מעניק את תעודת חברות הכבוד למשה קרת.

חזרה לעמוד הפעילויות הראשי

© האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל  www.aerospace.org.il