דב סער הוכרז כחבר כבוד באגודה 

יו"ר ועד האגודה, עמנואל בלאס (מימין) מעניק את תעודת חבר הכבוד לדב סער (משמאל)

 

האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל הכריזה על דב סער כחבר כבוד באגודה. תעודת חבר הכבוד הוענקה לדב סער בטקס חגיגי שנערך באוניברסיטת תל-אביב ב-10 בדצמבר 2014, במסגרת הרצאת הזיכרון השנתית לצוות הערבה.

ועד האגודה החליט להעניק לדב סער את המעמד המכובד של חבר כבוד לציון פעילותו במשך יותר מיובל שנים לפיתוח וקידום תיכון וייצור מטוסים אזרחיים במדינת ישראל, ולציון פעילותו המסורה במשך עשרות שנים לקידום האגודה ומטרותיה, בתפקידיו כחבר ועד האגודה ויו"ר הוועד.

 

דב סער הוא אחד המהנדסים הבולטים בישראל בתחום התכן האווירונאוטי, שפעיל בתעשייה זה 56 שנים, ותרם רבות לטיפוח דורות של מובילים הנדסיים בתחומי התכן האווירונאוטי.

דב הוא בוגר המחזור הראשון של הפקולטה להנדסה אווירונאוטית בטכניון, שסיים את לימודיו בשנת 1958.

הוא שירת במשך כ-5 שנים כמהנדס במחלקת ציוד (מצ"ד) בחיל האוויר. בשנת 1965 קיבל את פרס ביטחון ישראל יחד עם שלושה קצינים אחרים מחיל האוויר על פיתוח מערכת צילום למטוסי ווטור.

הוא הצטרף לתעשייה האווירית בשנת 1963 ובשנותיו הראשונות בחברה עסק בפרויקט הסבת מטוסי סטראטוקרוזר למטוסי תובלה עבור חיל האוויר (פרויקט ענק) ועבד במחלקת תיכון מוקדם בחטיבת הנדסה.

בשנת 1966 מונה לראש פרויקט ערבה – המטוס הראשון שתוכן, פותח ויוצר בישראל. הוא הוביל את הפרויקט בהצלחה רבה עד לשנת 1978, כאשר בסך-הכול יוצרו 99 מטוסים שהופעלו ב-18 מדינות בשלוש יבשות.

בהמשך דרכו בחברה מילא תפקידים הנדסיים וניהוליים בכירים, ביניהם: מנהל תוכניות מטוסי מנהלים – ווסטווינד ואסטרה; סגן מנהל חטיבת הנדסה; מנהל כללי של חטיבת ייצור מטוסים אזרחיים; ולבסוף, כיהן במשך יותר מארבע שנים כמנהל מרכז הנדסה.

בשנת 1987 קיבל את אות התעופה האזרחית משר התחבורה.

מאז פרישתו לגמלאות בסוף 1993 הוא משמש בהתנדבות כיועץ לפיתוח כלי-טיס בחטיבת הנדסה של התע"א.

 

דב סער חבר באגודה למדעי התעופה והחלל בישראל יותר מיובל שנים, וכיהן שנים רבות בוועד האגודה. הוא שימש כיו"ר הוועד במשך כתריסר שנים, מ-1995 עד 2007. כמו-כן היה פעיל שנים רבות בהנהלת הכנס השנתי לתעופה וחלל, כנציג האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל בוועדה המארגנת של הכנס, ותרם להבאת כנסים בינלאומיים שונים לישראל (ICAF,ICAS וכיו"ב) .

 

חברי כבוד באגודה

האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל העניקה עד כה מעמד של חבר כבוד למעטים בלבד. מאז 1983 הוענקה חברות כבוד לאישים הבאים:

יוסף שידלובסקי ז"ל ויהושע בורישנסקי ז"ל - ב-1983

יוסף צינצנהיים - ב-1986

פרופ' דוד אביר, פרופ' יוסף זינגר ז"ל, חיים קנת ז"ל  - שלושה ממייסדי האגודה - במסגרת אירועי היובל לאגודה ב-2001

(ראה כתבה על חברי הכבוד שהוכרזו מ-1983 עד 2001).

משה קרת  - מנכ"ל התעשייה האווירית לשעבר - ב-2003

ד"ר זאב בונן ז"ל - מנכ"ל רפא"ל לשעבר - ב-2004

משה ארנס - שר הביטחון לשעבר - ב-2013


<חזרה לארכיון (עמוד ראשי)>