עוזי רובין הוכרז כחבר כבוד באגודה 

יו"ר ועד האגודה, ישראל זיירמן (מימין) מעניק את תעודת חבר הכבוד לעוזי רובין (משמאל)

 

האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל הכריזה על עוזי רובין כחבר כבוד באגודה. תעודת חבר הכבוד הוענקה לעוזי רובין בטקס חגיגי שנערך באוניברסיטת תל-אביב ב-27 בדצמבר 2018, במסגרת הרצאת הזיכרון השנתית לצוות הערבה.

ועד האגודה החליט להעניק לעוזי רובין את המעמד המכובד של חבר כבוד לציון פעילותו הענפה בפיתוחה וביסוסה של תוכנית החלל הישראלית, ולציון פעילותו החלוצית בהקמתה של מינהלת חומה האמונה על פיתוח וייצור מיזמי הגנה אקטיבית בתצורת הגנה רב-שכבתית אל מול איומי ירי בליסטי תלול מסלול.

 

עוזי רובין ייסד ועמד בראשה של מנהלת חומה במפא"ת – משרד הביטחון, המופקדת על פיתוח וייצור מערכות ההגנה בפני טילים של מדינת ישראל. בתפקידו זה הוא היה האחראי לניהול מתואם של המאמץ הלאומי לפתח את מערכת ההגנה בפני טילים הראשונה של ישראל, מערכת החץ. רובין עמד בראש התוכנית מראשיתה ב-1991 ועד למסירת הטילים המבצעיים הראשונים לחיל האוויר ב- 1999.

הוא קיבל תואר ראשון בהנדסה אווירונאוטית מהטכניון בשנת 1962 ותואר שני בהנדסה אווירונאוטית מהמכון הטכנולוגי של ראנסליר במדינת ניו-יורק בשנת 1969. לאחר מכן הוא עמד בראשן של תוכניות פיתוח עיקריות בתעשייה האווירית ובמשרד הביטחון. בשנת 1990, במהלך ביקורו כמדען אורח במכון למחקרי ביטחון של אוניברסיטת סטאנפורד הוא עמד בראש מחקר מקיף על סכנת התפוצה של טילים בליסטיים בעולם. רובין היה במשך שנתיים המנהל הבכיר לענייני תפוצת נשק וטכנולוגיות במועצה לביטחון לאומי.

רובין זכה בפרס ביטחון ישראל לשנת 1996 על תפקידו באופק 3 ובפרס ביטחון ישראל לשנת 2003 על פרויקט החץ. בשנת 2000 הוא זכה בפרס מנהלת ההגנה בפני טילים של הפנטגון על הצלחת פרויקט החץ. לאחר פרישה עקב גיל משרות המדינה בשנת 2002 עסק רובין בייעוץ ובמחקרים. כיום הוא חוקר בכיר במכון בגין סאדאת ללימודים אסטרטגיים ובמכון ירושלים ללימודים אסטרטגיים. בימים אלה הוא משלים מחקר מקיף על תולדות ההגנה בפני טילים בישראל.

 

חברי כבוד באגודה

האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל העניקה עד כה מעמד של חבר כבוד למעטים בלבד. מאז 1983 הוענקה חברות כבוד לאישים הבאים:

יוסף שידלובסקי ז"ל ויהושע בורישנסקי ז"ל - ב-1983

יוסף צינצנהיים - ב-1986

פרופ' דוד אביר ז"ל, פרופ' יוסף זינגר ז"ל, חיים קנת ז"ל  - שלושה ממייסדי האגודה - במסגרת אירועי היובל לאגודה ב-2001

(ראה כתבה על חברי הכבוד שהוכרזו מ-1983 עד 2001).

משה קרת  - מנכ"ל התעשייה האווירית לשעבר - ב-2003

ד"ר זאב בונן ז"ל - מנכ"ל רפא"ל לשעבר - ב-2004

משה ארנס - שר הביטחון לשעבר - ב-2013

דב סער ז"ל - מנהל מרכז הנדסה בתע"א לשעבר - ב-2014


<חזרה לארכיון (עמוד ראשי)>